Established in 1736, Augusta is not only one of Georgia’s oldest cities, but also a historical remnant resulting from the most revolutionary chapter in American history. Offering its guests tours throughout the city, authentic southern cuisine, access to the boyhood home of Woodrow Wilson, and the sight of majestic antebellum mansions, Augusta merges classical and contemporary culture with charm and style. Spectators and athletes can expect an unforgettable and fierce day of competition.
Athletes will start their day swimming with the current and should anticipate record breaking times as they venture 1.2 miles in a point-to-point swim in the Savannah River.
Located at the Augusta Rowing Complex, athletes will enter transition and prepare to start their single-loop, 56-mile bike ride throughout Georgia and into the countryside of South Carolina. The hilly terrain of this one-loop course will spread out the field and be a true test of stamina, proving it to be anything but "peachy."
Lined with spectators, athletes can expect to be cheered on from start to finish of the 13.1-mile, two-loop run throughout downtown Augusta. Participants will conclude their day with a strong finish on Broad Street, adjacent to Augusta Commons.
Professionals compete for $25,000 prize purse.
MALE PRO:
1 O'Donnell Tim USA (United States of America)
2 Hanson Matt USA (United States of America)
3 Collington Kevin USA (United States of America)
4 Laundry Jackson CAN (Canada)
5 Matthews Paul AUS (Australia)
6 Tutukin Ivan RUS (Russian Federation)
7 Wade Robbie IRL (Ireland)
8 Otstot Adam USA (United States of America)
9 Metzler Justin USA (United States of America)
10 Bach Elliot USA (United States of America)
11 Arden Josh USA (United States of America)
12 Becker Blake USA (United States of America)
14 Boggs Ian USA (United States of America)
15 Brady Patrick USA (United States of America)
16 Chase Nicholas USA (United States of America)
17 Dominguez Ivan USA (United States of America)
18 Garufi Beau USA (United States of America)
19 Granet Nick FRA (France)
20 Hall Benson USA (United States of America)
21 Harrington Sean USA (United States of America)
22 Jordan Tyler USA (United States of America)
23 Keily Andrew USA (United States of America)
24 Kidwell Derek USA (United States of America)
25 Krout Brandon USA (United States of America)
26 LeJeune Johnathan USA (United States of America)
27 Libin Alex USA (United States of America)
28 Lopes Andre BRA (Brazil)
29 Lussi Hunter USA (United States of America)
30 McGraw Ross USA (United States of America)
31 Mitchell Jeremiah USA (United States of America)
32 Moreno Yorlliry VEN (Venezuela)
33 Park Justin USA (United States of America)
34 Rosete Torres Yunior USA (United States of America)
35 Russell Tim USA (United States of America)
36 Salazar Ezquerra Jose Pablo CHL (Chile)
37 Sosinski Jimmy USA (United States of America)
38 Staer Nathan Mikael CAN (Canada)
FEMALE PRO:
45 Carfrae Mirinda AUS (Australia)
46 Kessler Meredith USA (United States of America)
47 Seymour Jeanni ZAF (South Africa)
48 Naeth Angela USA (United States of America)
49 Robertson Jodie USA (United States of America)
50 Chura Haley USA (United States of America)
51 Goss Lauren USA (United States of America)
52 Bachelder St‐Pierre Pamela‐Ann CAN (Canada)
53 Barnett Lauren USA (United States of America)
54 Bevilacqua Amy USA (United States of America)
55 Cross Christine USA (United States of America)
56 Davis‐Hayes Cecilia USA (United States of America)
57 Fillnow Kelly USA (United States of America)
58 Higgins Brittany USA (United States of America)
59 Hill Alycia USA (United States of America)
60 Howell Ginger USA (United States of America)
61 Jones Jessica USA (United States of America)
62 Kenney Jennifer USA (United States of America)
63 Lentzke Jennifer CAN (Canada)
64 Nyitray Elizabeth USA (United States of America)
65 Olson Rachel USA (United States of America)
66 Ramsey Lenny NLD (Netherlands)
67 Ray Erin USA (United States of America)
68 Wendorff Amanda USA (United States of America)